Golden ERP

BAKIM ONARIM
CİHAZLARIN SİSTEME TANITILMASI
http://wiki.goldenerp.com//default.aspx?ID=85


İşletmedeki cihazları sisteme tanıtarak her bir cihaz için gerekli sarf malzemelerinin stok kontrolünü yapabilirsiniz.

Bakım onarım menüsünün altındaki Bakım / Kalibrasyon Cihazlar menüsünden Cihaz listesine girebilirsiniz. Buradaki listeye sağ tıklayarak yeni bir cihaz tanımlayabilirsiniz. Bu işlemi doğrudan Bakım Kalibrasyon menüsünde yeni bir bakım planı ya da yapılmış bir bakımı girerkende ekleyebilirsiniz.

Cihaz formu açıldığında cihaz türü seçilir. Burada farklı bir cihaz türü oluşturmak için açılır kutuya çift tıklanır. Cihaz türleri: kalibrasyon cihazı, makina, terazi vb. olabilir. Kullanım yeri seçilir; işletme içi, ofis içi, labaratuvar vb. Cihaz kodu isteğe bağlı olarak yazılır. Burası seri numarası da olabilir. Cihaz adı ve markası seçilir. Ortalama ömrü yazılır. Bu alan cihazın değişim zamanı gelirse sizi uyarmak için kullanılır. Cihazın hangi rota ve istasyonda çalıştığı seçilir. Böylece rota ve istasyon bazlı bakım maliyetleri raporlanabilinir. Sahibi kısmına zimmet edilen kişi yazılır. Eğer kalibrasyon yapılıyor ise kalibrasyon tipi seçilir. Ölçüm hassasiyeti ve toleransı seçilir. Bakım / kalibrasyon periyodu seçilir bu sayede bir sonraki bakım günü için personel uyarılır. Alttaki listede bu cihazda kullanılan sarf malzemeleri seçilir. Böylece bakım yaparken sadece bu listedeki sarf malzemeleri gelir. Yanlış malzeme seçilmesinin önüne geçilir. Tüm alanlar doldurulduktan sonra cihaz formu kaydedilir.

Yeni bir bakım girerken bakım kalibrasyon listesine sağ tıklanarak ekle şeçeneği tıklanır. Açılan pencerede bakım yapılacak cihaz seçilir. Cihaz açılan listede yok ise başındaki Cihaz düğmesine tıklanarak yeni bir cihaz tanımlanır. Bakım tarihi seçilir. bir sonraki bakım tarihi otomatik olarak cihaz kartından bakım periyodu hesaplanarak gelir. Bakım ya da kalibrasyon yapan dışarıdan bir firma ise bu firma seçilir. Bakım sonrası değerlendirme notları ve varsa diğer notlar yazılır. Bakımda kullanılan sarf malzemeleri var ise alttaki listeden seçilir.

wwww.turbim.com